Direksiyon Sistemi Nedir

Aracın sürücünün istediği istikamet ve yönde hareket etmesi için yönlendirme işini yapan sistemler bütününe direksiyon sistemi denir.

Direksiyon sistemi ne kadar nitelikli olursa aracın seyir halindeki kontrolü de o kadar kolaylaşır. Bunun için en önemli parça direksiyon simidi ve direksiyon milidir. Moment kolu vasıtası ile aracın tekerlerine yön veren direksiyon simidi ve bu simidin dairesel olarak yapmış olduğu devinimleri dişli kutusuna ileten direksiyon milidir.

Bazı araçların direksiyon simitleri aşağı ve yukarı kaydırılarak ayarlanabilmekteyken bazı modellerde sabittir. Direksiyon simidinden gelen dairesel hareketleri tekerlere sağ ve sol yönde dönmesi için dönüştüren parça direksiyon dişli kutusudur.

Read More
Triger ve Gergi Sistemleri

Krank mili ilk hareketi marş motorundan alır ve motorun çalışması için triger kayışı vasıtası ile egsantrik milini döndürür.

Bu şekilde motorda istendiği gibi bir çalışma meydana gelir. Triger kayışı egzantrikler ile motorun en altında bulunan krank mili arasına boyuna yerleştirilen kayışlardır.

Triger kayışı motorun çalımasını sağlamayı başaran asli unsurların başında gelmektedir. Eğer triger kayışı çalışmaz ise krank milleri gerekli olan hareket sürekliliğini sağlayamaz ve motoru hareket ettiren volon dişlisi de dahil tüm unsurlar devre dışı kalır.

Read More
Debriyaj Sistemi Nedir.

Debriyaj sisteminin temel görevi aracın hızını ayarlayan vites değiştirme işine yardım etmektir.

Sistemin en temel elemanı olan debriyaj, aracın motoru ile şanzıman kutusu arasındaki bağlantıyı askıya alarak aracın istenilen vites geçişini sağlamasına yardımcı olmaktadır. Bununla beraber manuel araçlarda arabanın kalkış ve park esnasında da devreye bu sistem girmektedir. İlk hareket anında motordan gelen hareketi tekerleklere belli oranda ileterek aracın problemsiz kalkışını sağlar.

Debriyaj kavramaları krank mili ekseninde olup motorla vites arasındaki bağlantıyı sağlar.

Read More
Filtren Sistemi ve Filtreler

Sürücü ve yolcuların seyahat halindeyken araç içi konforunu belirleyen sistemlerin başında araç filtre sistemi gelmektedir.

Bir çeşit araç içi iklimlendirme sistemi olan bu sistemde kullanılacak olan filtre kalitesi son derece önemlidir. Teknolojiye bağlı şekilde manuel ya da otomatik klima sistemleri ile üretilen araçlarda pek çok filtre tipi kullanılıyor.

Aracın önüne konuşlandırılmış bir kondansatör vasıtası ile araçta ısı değişim meydana getirilmektedir. Aracın çevresindeki havayı alır ve soğutma yaparak gazı sıvıya dönüştürür. Hava filtresi motorun çalışması için gereken havayı süzüp hava içerisindeki partikülleri tutan bir filtredir.

Read More
X